Tidligere prisvindere

Her er listen over alle tidligere prisvindere på OFF.

I dag inkluderer dette kategorierne:
– Hovedkonkurrencen
– Den Danske Konkurrence
– Animationskonkurrencen
– Dokumentarkonkurrencen
– Ungdomskonkurrencen
– Publikumsprisen
– Pitch Me Baby
– Robert Prisen
– European Film Awards (EFA) kvalifikation

Vinder af OFF Grand Prix The HCA Award: ’Child Eater’, Mohammad Kart, Iran, 2018
Grand prix præmie: 35.000 kr.
Vinder af OFF Artist Award: ’Nursery Rhymes’, Tom Noakes, Australia, 2018
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af OFF Storyteller Award: ’Fun Factory’, Lisa Brooke Hansen & Even Hafnor, Norway/Germany, 2019
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af OFF Award Bedste Danske Kortfilm: ’Mount Everest’, Rasmus Nyholm Schmidt, Danmark, 2018
Præmie: 20.000 kr.
Vinder af OFF Award FilmFyn’s Talentpris: ’Drawn’, Christian Bengtson, Danmark, 2018
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Børge Ring Award: ’Mr. Mare’, Luca Tóth, Hungary/France, 2019
Præmie 15.000 kr.
Vinder af Talentprisen, Animation:  ’Animals’, Tue Sanggaard, Danmark, 2019
Præmie: 10.000 kr.

Vinder af Bedste Korte Dokumentar: ’Where Chaos Reigns’, Braulio Jatar & Anaïs Michel, Venezuela, 2019
Præmie 15.000 kr.
Vinder af the Soapbox Award:  ’After The Silence’, Sonam Larcin, Belgium, 2018
Præmie: 10.000 kr.

Vinder af OFF Ungdomsfilm: ’We Are All Leaving’, Jonas Risvig, Denmark, 2018
Præmie: 10.000 kr.

Tv2/Fyns Publikumspris: ’Ikki Illa Meint’, Andrias Høgenni, Danmark, 2018

Vinder af Pitch Me Baby 1. præmie: ’First Night’, Darshika Karunahara, Danmark
Præmie: 35.000 kr.
Vinder af Pitch Me Baby 2. præmie: ‘No Family Photo’, Christian Einshøj, Danmark
Præmie: 15.000 kr.

De nominerede er:
‘Draget’ (‘Drawn’), Christian Bengtson
‘Ikki Illa Meint’, Andrias Høgenni
‘Knæler’, Roberta Reichhardt
‘Savnet’, Mads Reuther
‘Under bølgerne, over skyerne’, Katrine Brocks

Kandidat til European Film Awards 2019 (EFA):
’Oslo’, Shady Srour, Israel/Germany, 2019

Vinder af OFF Grand Prix The HCA Award: ’Detainment’, Vincent Lambe, Irland, 2018
Grand prix præmie: 35.000 kr.
Vinder af OFF Artist Award: ’Fauve’, Jeremy Comte, Canada, 2018
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af OFF Storyteller Award: ’Hjemsøgelsen’, Christian Einshøj, Danmark, 2018
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af OFF Award Bedste Danske Kortfilm: ’Maja’, Marijana Jankovic, Danmark, 2018
Præmie: 25.000 kr.
Vinder af OFF Award FilmFyn’s Talentpris: ’Hjemsøgelsen’, Christian Einshøj, Danmark, 2018
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Børge Ring Award: ’The Night of the Plastic Bags’, Gabriel Harel, Frankrig, 2018
Præmie 15.000 kr.
Vinder af Talentprisen, Animation:  ’Egg’, Martina Scarpelli, Danmark, 2018
Præmie: 10.000 kr.

Vinder af Bedste Korte Dokumentar: ’Prisoner of Society’, Rati Tsiteladze, Georgien, 2018
Præmie 15.000 kr.
Vinder af the Soapbox Award:  ’Everything Has a Beginning’, Marie Limkilde, Danmark, 2017
Præmie: 10.000 kr.

Vinder af OFF Ungdomsfilm: ’At Dawn’, Julien Trauman, Frankring, 2018
Præmie: 15.000 kr.

Tv2/Fyns Publikumspris: ’Fodbolddommeren’, Jesper Quistgaard, Danmark, 2018

Vinder af Pitch Me Baby 1. præmie: ’Skifting’, Zinnini Elkington, Danmark
Præmie: 35.000 kr.
Vinder af Pitch Me Baby 2. præmie: ‘Brother Suicide’, Christian Einshøj, Danmark
Præmie: 15.000 kr.

De nominerede er:
’Deflinen’, Laurits Munch-Petersen
’Fugle’, Trine Nadia
’Maja’, Marijana Jankovic
’November’, Kasper Møller Jensen
’Næste Stop’, Daniel Kragh-Jacobsen

Vinder af VIMEO Staff Pick Award: ’En Værdig Mand’, Kristian Håskjold, Danmark, 2018

Vinder af OFF Grand Prix The HCA Award: ’Written/Unwritten’, Adrian Silisteanu, Rumænien, 2016
Grand prix præmie: 50.000 kr.
Vinder af OFF Artist Award: ’Red Apples’, George Sikharulidze, Georgien, 2016
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af OFF Storyteller Award: ’Domesticated Wolf’, Elad Primo, Israel, 2016
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af OFF Award Bedste Danske Kortfilm: ’Übermensch’, Jesper Dalgaard, Danmark, 2017
Præmie: 25.000 kr.
Vinder af OFF Award FilmFyn’s Talentpris: ’In a month’, Jonas Kærup Hjort, Danmark, 2017
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Børge Ring Award: ’Nothing Happens’, Michelle & Uri Kranot, Danmark, 2017
Præmie 15.000 kr.
Vinder af Talentprisen, Animation:  ’Related’, Ida Andreasen, Danmark, 2016
Præmie: 10.000 kr.

Vinder af OFF Ungdomsfilm: ’Abu Adnan’, Sylvia Le Fanu, Danmark, 2017
Præmie: 15.000 kr.

Tv2/Fyns Publikumspris: ’Abu Adnan’, Sylvia Le Fanu, Danmark, 2017

Vinder af Pitch Me Baby 1. præmie: ’Den splittede mand’, Mathias Broe
Præmie: 35.000 kr.
Vinder af Pitch Me Baby 2. præmie: ‘Bare et lille skub’, Pernille Kjærsgård
Præmie: 15.000 kr.

’Silent Nights’, Aske Bang, Danmark, 2016

Vinder af OFF Grand Prix The HCA Award: ’When You Hear The Bells’, Chabname Zariab, Frankrig, 2016
Grand prix præmie: 75.000 kr.
Vinder af OFF Artist Award: ’Ten Buildings Away’, Miki Polonski, Israel, 2015
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af OFF Storyteller Award: ’Small Talk’ af Even Hafnor & Lisa Brooke Hansen, Norge, 2015
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af OFF Award Bedste Danske Kortfilm: ’Melon Rainbow’, Laurits Flensted-Jensen, Danmark, 2015
Præmie: 25.000 kr.
Vinder af OFF Award FilmFyn’s Talentpris: ’Front View Of My Father’, Nicoline Skotte, Danmark, 2015
Præmie: 15.000 kr.
Special Mention: ‘Sia’, Annika Berg. Danmark, 2015

Vinder af Børge Ring Award: ’Yúl and the snake’, Gabriel Harel, Frankrig, 2015
Præmie 15.000 kr.
Vinder af Talentprisen, Animation:  ’Untaimed’, Juliette Viger, Danmark, 2015
Præmie: 10.000 kr.

Vinder af OFF Ungdomsfilm: ’Stutterer’, Benjamin Cleary, Storbritannien, 2015
Præmie: 15.000 kr.

Tv2/Fyns Publikumspris: ’Ztripes’, Amalie Næsby, Danmark, 2016

Vinder af Pitch Me Baby 1. præmie: ’En dag’, Marianne Lentz
Præmie: 35.000 kr.
Vinder af Pitch Me Baby 2. præmie: ‘Meena’, Nivetha Balasubramaniam
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Game Jam: ‘Der var engang en by’, Mads Kelbæk, Christian Laumark, Sylvester Hansen Balslev
Præmie: 6.000 kr.

Vinder af OFF Grand Prix The HCA Award: ’Over’, Jörn Threlfall, England, 2015
Grand prix præmie: 75.000 kr.
Vinder af OFF Artist Award: ’Leidi’, Simon Mesa Soto, Colombia, 2014
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af OFF Storyteller Award: ’Rearranged’ af Ewa Górzna, Finland, 2014
Præmie: 15.000 kr.
Special Mention: ‘Discipline’, Christophe M. Saber, Schweiz, 2014

Vinder af OFF Award Bedste Danske Kortfilm: ’Mommy’, Milad Alami, Sverige/Danmark, 2014
Præmie: 25.000 kr.
Vinder af OFF Award FilmFyn’s Talentpris: ’Our Fathers’ Sons’, Ulaa Salim, Danmark, 2015
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Børge Ring Award: ’Dinner for few’, Nassos Vakalis, USA, 2014
Præmie 15.000 kr.
Vinder af Talentprisen, Animation:  ’No man’s land’, David Adler, Danmark, 2014
Præmie: 10.000 kr.

Vinder af OFF Ungdomsfilm: ’Antiman’, Gavin Ramoutar, Guyana, 2014
Præmie: 15.000 kr.

Tv2/Fyns Publikumspris: ’Our Fathers´ Sons’, Ulaa Salim, Danmark, 2015

Vinder af Pitch Me Baby: ’Middag med A’, Julie Budtz Sørensen
Præmie: 50.000 kr.

’Mommy’, Milad Alami, Danmark, 2014

Vinder af HCA Award: Soft Rain af instruktør: Dénes Nagy (BE)
Grand prix præmie: 100.000 kr.
Vinder af The Artist Award: Habana af instruktør: Eduard Salier (FR)
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af The Storyteller Award: The Runaway af instruktør: Jean-Bernard Marlin (FR)
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Kortfilmsprisen: Growing Pains af instruktør: Tor Fruergaard (DK)
Præmie: 25.000 kr.
Vinder af Talentprisen: Mini af instruktør: Milad Alami (DK)
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Børge Ring Award: Life with No Tricks af instruktør: Anne-Laure Daffis (FR) og Leo Marchand (FR)
Grand prix. Præmie 15.000 kr.
Vinder af Animation Talent Award: Brothers in Arms af instruktør: Cav Bøgelund (DK)
Præmie: 10.000 kr.
Special Mention: Growing Pains af instruktør Tor Fruergaard (DK)

Vinder af bedste Børn- og Unge Film: Helium af instruktør Anders Walter (DK
Præmie: 15.000 kr.

Tv2/Fyns Publikumspris: Helium af instruktør Anders Walter (DK)

Vinder af Pitch Me Baby: Anna Emma Haudal (DK) med Sofa
Præmie: 50.000 kr.

1. pladsen: Back to Scratch af Siri Frederiksen (DK) og Simon Ternowitz (DK)
Præmie: GoPro HD HERO3 Black Edition
2. pladsen: The one who hated the darkness af Niina Ylipahkala (FIN)
Præmie: B&O Form 2 headphones

Vinder af HCA Award: Sirocco af instruktør Mikko Kuparinen (FN)
Grand prix præmie: 100.000 kr.
Vinder af The Artist Award: Adamt af instruktør Zelalem Woldemariam (ET)
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af The Storyteller Award: The Mother af instruktør Lukasz Ostalski (PL)
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Kortfilmsprisen: En Maler af instruktør Hlynur Pálmason (DK)
Præmie: 25.000 kr.
Vinder af Talentprisen: Ud, Spring Over, Ind af instruktør Thomas Daneskov (DK)
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Børge Ring Award: Una Furtiva Legrima af instruktør Carlo Vogele (FR/US)
Grand prix. Præmie 15.000 kr.
Vinder af Animation Talent Award: Skål Viola! af instruktør Susanna Bækby Olesen (DK)
Præmie: 10.000 kr.
Special Mention: Goutte d’Or af instruktør Christophe Peladan (FR/DK)

Vinder af bedste Børn- og Unge Film: 9 Meter af instruktør Anders Walter (DK)
Præmie: 15.000 kr.

Tv2/Fyns Publikumspris: Ud, Spring Over, Ind af instruktør Thomas Daneskov (DK)

Vinder af Pitch Me Baby: Patrick Sølberg (DK) med A Wolf at the Door
Præmie: 30.000 kr.

1. pladsen: Et halvandet minut af Emilie Thejll-Madsen og Natalia Szweb (DK)
Præmie: iPad Mini (16 gb) Se filmen her
2. pladsen: Until we meet Again af Esteri Orjasniemi (DK)
Præmie: Urbanista Headphones Se filmen her
3. pladsen: Isolation af Benjamin Dahlerup (DK)
Præmie: OFF merchandise (OFF T-shirt, OFF underwear etc.) Se filmen her

Vinder af HCA Award: The Twin af instruktør: Gustav Danielsson (SE)
Grand prix. Præmie: 25.000 kr.
Vinder af The Artist Award: Punched af instruktør Michael Rittmannsberger (AT)
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af The Storyteller Award: The Pack af instruktør Mario Fernández Alonso (ES)
Præmie: 15.000 kr.
Special mention: Killing the Chickens to Scare the Monkeys. Jens Assur (SE); Beast. Atilla Till (HE), Oh Willy. Emma de Swaef and Marc James Roels (BE/FR/NL)

Vinder af HCA Award: Hund i Himlen af instruktør Jeanette Nørgaard (DK)
Præmie: 25.000 kr.
Vinder af Artist Award: Daimi af instruktør Marie Grahtø Sørensen (DK)
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af Storyteller Award Piv af instruktør Mads Riisom (DK)
Præmie: 15.000 kr. og diplom.

Vinder af Børge Ring Award: Rew Day af instruktør Svilen Dimitrov (BG)
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af Animationssammenslutningens Talentpris: The Animation Tag Attack af instruktør Christen Bach (DK)
Præmie: 10.000 kr.
Special mention: Naked Love – Ea’s Garden af Sara Koppel (DK)

Vinder af National Børn- & Ungepris: Daimi af instruktør Marie Grahtø Sørensen (DK)
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af International Børn- & Ungepris: A Curious Conjunction of Coincidences af instruktør Joost Reimers (NL)
Præmie: 15.000 kr.
Special Mention: Slug Invation af Morten Helgeland (DK)

Vinder af Publikumsprisen: Daimi af Marie Grahtø Sørensen (DK)

Vinder af Pitch Me Baby: Din Skæbne af Andreas Meldgaard Christensen (DK)
Præmie: 30.000 kr.
Special mention: Dødens Gang af Marie-Louise Højer Jensen and Laura Madsen (DK)

1. pladsen: Voluntary Blindness af Tuomas Massa (FI)
Præmie: Et kursus v/ London Film Academy, et rejsegavekort på 350 €, og et års gratis Pro-membership på openfilm.com
2. pladsen: Jermu af Jaro Jääskeläinen, Juuso Tuunanen, Toni Lavonen and Jani Ahlstedt (FI)
Præmie: Et års gratis Pro-membership på openfilm.com
3. pladsen: Blind By af Freja Kirk and Emma Lund Rasmussen (DK)
Præmie: Et års gratis Pro-membership på openfilm.com