Alle vindere og nominerede på OFF20

Tillykke til alle de nominerede og alle vinderne: 

Grand Prix – HCA Award:

Nominerede: “Nina” af Hristo Simeonov, “Wade” af Upamanyu Bhattacharyya & Kalp Sanghvi, “Miss America” af Pepi Ginsberg
Vinder: “Nina” af Hristo Simeonov

OFF Storyteller Award:

Nominees: “On the Boat” af Baizak Mamataliev, “Registration” af Michael Borodin, “Los Bengalas” af David Valero Simón
Vinder: “On the Boat” by Baizak Mamataliev

OFF Artist Award:

Nominerede: “Wade” af Upamanyu Bhattacharyya & Kalp Sanghvi, “22.47 linie 34” af Michael Karrer, “Kachalka” af Gar O’Rourke
Vinder: “Wade” af Upamanyu Bhattacharyya & Kalp Sanghvi

OFF: Short Film Candidate for the European Film Awards 2020: “Nina” af Hristo Simeonov

Best Danish Short Film:

Nominerede: “Uden at blinke” (“In the Blink of an Eye”) af Katrine Brocks, “OsWorld” af Phillip Hedegaard Povlsen, “Barnepigerne” (“The Nannies”) af Signe Barvild Stæhr
Vinder: “Uden at blinke” (“In the Blink of an Eye”) af Katrine Brocks

FilmFyn Talent Award:

Nominerede: ”Barnepigerne” (“The Nannies”) af Signe Barvild Stæhr, ”Pinkies Begravelse” (”Pinkie’s Funeral) af Simon Mortensen, “Manifest” af Assa Rytter
Vinder: “Barnepigerne” (”The Nannies”) af Signe Barvild Stæhr

Børge Ring Award:

Nominerede: “Orgiastic Hyper-Plastic” af Paul Bush, “Naked” af Kirill Khachaturov, “Mizuko” af Kira Dane & Katelyn Rebelo
Vinder: “Orgiastic Hyper-Plastic” af Paul Bush

Animation Talent Award:

Nominerede: “Totem” af Katrine Glenhammer, “New People” af Sia Søndergaard & Steen Rasmussen, “100.000 Acres of Pine” af Jennifer Alice Wright
Vinder: “Totem” af Katrine Glenhammer

Best Short Documentary:

Nominerede: “Mama Rosa” af Dejan Barac, “Just a Guy” af Shoko Hara, “City of Children” af Arantxa Hernández Barthe
Vinder: “Mama Rosa” af Dejan Barac

The Soapbox Award:

Nominerede: “Everything for Riana” af Mihai Dragolea, “Dafa Metti” af Tal Amiran, “Huntsville Station” af Jamie Meltzer & Chris Filippone
Vinder: “Everything for Riana” af Mihai Dragolea

Youth Award:

Nominerede: “Manifest” af Assa Rytter, ”Kaldet” (”A Calling”) af Christian Bengston, ”First Comes Love” af Mathias Wintersø, Christian Lykking, Marie-Luise Struve, Nicklas Bøhm
Vinder: “Manifest” af Assa Rytter

Fyens Stiftstidende Audience Award: “Bonaparte” af Jesper Quistgaard

Pitch Me Baby Main Prize: “Splittet” af Jahfar Muataz

Pitch Me Baby Special Mention: “Kvalt” af Amalie Maria

Robert Prisen Shortlist: ”Bleed” af Hannah Elbke, ”Hvor træerne blokerer for lyset” (”100,000 Acres of Pine”)  af Jennifer Alice Wright, “Kaldet” (”A Calling”) af Christian Bengston, ”Pinkies begravelse” (”Pinkie’s Funeral”) af Simon Mortensen, ”Uden at blinke” (”In the Blink of an Eye”) af Katrine Brocks

Foto: Line Svindt