fbpx

Tidligere prisvindere

Her er listen over alle tidligere prisvindere på OFF.

I dag inkluderer dette kategorierne:
– Hovedkonkurrencen
– Den Danske Konkurrence
– Animationskonkurrencen
– Dokumentarkonkurrencen
– Ungdomskonkurrencen
– Publikumsprisen
– Pitch Me Baby
– Robert Prisen
– European Film Awards (EFA) kvalifikation

Vinder af OFF Grand Prix The HCA Award: ’The Long Goodbye’, Aneil Karia, England, 2020
Grand prix præmie: 35.000 kr.
Vinder af OFF Storyteller Award: ’We’re Not Animals’, Noé Debré, Frankrig, 2021
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af OFF Artist Award: ’You’re Dead Helen’, Michiel Blanchart, Frankrig & Belgien, 2021
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af OFF Award Bedste Danske Kortfilm: ’Amourteur’, Sylvia Le Fanu, Danmark, 2020
Præmie: 20.000 kr.
Vinder af OFF Award FilmFyn’s Talentpris: ’When the Moon was Gibbous’, Erika Grace Strada, Danmark, 2021
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Børge Ring Award: ’The Expected’, Carolina Sandvik, Sverige, 2020
Præmie 15.000 kr.
Vinder af Talentprisen, Animation:  ’Favorite Daughter’, Susi Haaning, Danmark, 2020
Præmie: 10.000 kr.

Vinder af Bedste Korte Dokumentar: ’A View from Above’, Dylan Werkman, Holland, 2020
Præmie 15.000 kr.
Vinder af the Soapbox Award:  ’Three Songs for Benazir’, Elizabeth Mirzaei og Gulistan Mirzaei, Afghanistan, 2021
Præmie: 10.000 kr.

Vinder af Youth Award: ’Turned’, Anders Walter, Danmark, 2020
Præmie: 10.000 kr.

Fyens Stiftstidende Audience Award: ’Turned’ af Anders Walter, Danmark, 2020

Vinder af Pitch Me Baby 1. præmie: ’Bon Voyage’, Andreas Roland Jensen, Danmark
Præmie: 35.000 kr.
Vinder af Pitch Me Baby 2. præmie: ‘Ulve i Fåreklæder’, Hooman Aznavy, Danmark
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Why Plastic? 1. præmie: ’PlasticC’, Sachin Vs, Indien
Præmie: 2500 €
Vinder af Why Plastic? 2. præmie: ‘Plastic Ecosystem’, Stefie Gan, USA
Præmie: 1250 €
Vinder af Why Plastic? 3. præmie: ‘PALASTIK’, Asghar Besharati, Iran
Præmie: 500 €

De nominerede er:
‘Amourteur’, Sylvia Le Fanu
‘BUFF COPS’, Camilla Kaufmann
‘Det er så yndigt’, Svend Colding
‘Inherent’, Nicolai G. H. Johansen
‘Vilde Sind’, Hannah Elbke

Kandidat til European Film Awards 2021 (EFA):
’The Long Goodbye’, Aneil Karia, England, 2020

Vinder af OFF Grand Prix The HCA Award: ’Nina’, Hristo Simeonov, Bulgarien, 2019
Grand prix præmie: 35.000 kr.
Vinder af OFF Storyteller Award: ’On the Boat’, Baizak Mamataliev, Kirgisistan, 2020
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af OFF Artist Award: ’Wade’, Upamanyu Bhattacharyya & Kalp Sanghvi, Indien, 2019
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af OFF Award Bedste Danske Kortfilm: ’Uden at blinke’ (In the Blink of an Eye), Katrine Brocks, Danmark, 2020
Præmie: 20.000 kr.
Vinder af OFF Award FilmFyn’s Talentpris: ’Barnepigerne’ (The Nannies), Signe Barvild Stæhr, Danmark, 2020
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Børge Ring Award: ’Orgiastic Hyper-Plastic’, Paul Bush, Danmark, 2020
Præmie 15.000 kr.
Vinder af Talentprisen, Animation:  ’Totem’, Katrine Glenhammer, Danmark, 2020
Præmie: 10.000 kr.

Vinder af Bedste Korte Dokumentar: ’Mama Rosa’, Dejan Barac, Schweiz, 2019
Præmie 15.000 kr.
Vinder af the Soapbox Award:  ’Everything for Riana’, Mihai Dragolea, Rumænien, 2019
Præmie: 10.000 kr.

Vinder af Youth Award: ’Manifest’, Assa Rytter, Danmark, 2019
Præmie: 10.000 kr.

Fyens Stiftstidende Audience Award: ’Bonaparte’ af Jesper Quistgaard, Danmark, 2020

Vinder af Pitch Me Baby 1. præmie: ’Splittet’, Jahfar Muataz, Danmark
Præmie: 35.000 kr.
Vinder af Pitch Me Baby 2. præmie: ‘Kvalt’, Amalie Maria, Danmark
Præmie: 15.000 kr.

De nominerede er:
‘Bleed’, Hannah Elbke
‘Hvor træerne blokerer for lyset’ (‘100,000 Acres of Pine’), Jennifer Alice Wright
‘Kaldet’ (‘A Calling’), Christian Bengston
‘Pinkies begravelse’ (‘Pinkie’s Funeral’) af Simon Mortensen
‘Uden at blinke’ (‘In the Blink of an Eye’) af Katrine Brocks

Kandidat til European Film Awards 2020 (EFA):
’Nina’, Hristo Simeonov, Bulgarien, 2019

Vinder af OFF Grand Prix The HCA Award: ’Child Eater’, Mohammad Kart, Iran, 2018
Grand prix præmie: 35.000 kr.
Vinder af OFF Artist Award: ’Nursery Rhymes’, Tom Noakes, Australia, 2018
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af OFF Storyteller Award: ’Fun Factory’, Lisa Brooke Hansen & Even Hafnor, Norway/Germany, 2019
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af OFF Award Bedste Danske Kortfilm: ’Mount Everest’, Rasmus Nyholm Schmidt, Danmark, 2018
Præmie: 20.000 kr.
Vinder af OFF Award FilmFyn’s Talentpris: ’Drawn’, Christian Bengtson, Danmark, 2018
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Børge Ring Award: ’Mr. Mare’, Luca Tóth, Hungary/France, 2019
Præmie 15.000 kr.
Vinder af Talentprisen, Animation:  ’Animals’, Tue Sanggaard, Danmark, 2019
Præmie: 10.000 kr.

Vinder af Bedste Korte Dokumentar: ’Where Chaos Reigns’, Braulio Jatar & Anaïs Michel, Venezuela, 2019
Præmie 15.000 kr.
Vinder af the Soapbox Award:  ’After The Silence’, Sonam Larcin, Belgium, 2018
Præmie: 10.000 kr.

Vinder af OFF Ungdomsfilm: ’We Are All Leaving’, Jonas Risvig, Denmark, 2018
Præmie: 10.000 kr.

Tv2/Fyns Publikumspris: ’Ikki Illa Meint’, Andrias Høgenni, Danmark, 2018

Vinder af Pitch Me Baby 1. præmie: ’First Night’, Darshika Karunahara, Danmark
Præmie: 35.000 kr.
Vinder af Pitch Me Baby 2. præmie: ‘No Family Photo’, Christian Einshøj, Danmark
Præmie: 15.000 kr.

De nominerede er:
‘Draget’ (‘Drawn’), Christian Bengtson
‘Ikki Illa Meint’, Andrias Høgenni
‘Knæler’, Roberta Reichhardt
‘Savnet’, Mads Reuther
‘Under bølgerne, over skyerne’, Katrine Brocks

Kandidat til European Film Awards 2019 (EFA):
’Oslo’, Shady Srour, Israel/Germany, 2019

Vinder af OFF Grand Prix The HCA Award: ’Detainment’, Vincent Lambe, Irland, 2018
Grand prix præmie: 35.000 kr.
Vinder af OFF Artist Award: ’Fauve’, Jeremy Comte, Canada, 2018
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af OFF Storyteller Award: ’Hjemsøgelsen’, Christian Einshøj, Danmark, 2018
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af OFF Award Bedste Danske Kortfilm: ’Maja’, Marijana Jankovic, Danmark, 2018
Præmie: 25.000 kr.
Vinder af OFF Award FilmFyn’s Talentpris: ’Hjemsøgelsen’, Christian Einshøj, Danmark, 2018
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Børge Ring Award: ’The Night of the Plastic Bags’, Gabriel Harel, Frankrig, 2018
Præmie 15.000 kr.
Vinder af Talentprisen, Animation:  ’Egg’, Martina Scarpelli, Danmark, 2018
Præmie: 10.000 kr.

Vinder af Bedste Korte Dokumentar: ’Prisoner of Society’, Rati Tsiteladze, Georgien, 2018
Præmie 15.000 kr.
Vinder af the Soapbox Award:  ’Everything Has a Beginning’, Marie Limkilde, Danmark, 2017
Præmie: 10.000 kr.

Vinder af OFF Ungdomsfilm: ’At Dawn’, Julien Trauman, Frankring, 2018
Præmie: 15.000 kr.

Tv2/Fyns Publikumspris: ’Fodbolddommeren’, Jesper Quistgaard, Danmark, 2018

Vinder af Pitch Me Baby 1. præmie: ’Skifting’, Zinnini Elkington, Danmark
Præmie: 35.000 kr.
Vinder af Pitch Me Baby 2. præmie: ‘Brother Suicide’, Christian Einshøj, Danmark
Præmie: 15.000 kr.

De nominerede er:
’Deflinen’, Laurits Munch-Petersen
’Fugle’, Trine Nadia
’Maja’, Marijana Jankovic
’November’, Kasper Møller Jensen
’Næste Stop’, Daniel Kragh-Jacobsen

Vinder af VIMEO Staff Pick Award: ’En Værdig Mand’, Kristian Håskjold, Danmark, 2018

Vinder af OFF Grand Prix The HCA Award: ’Written/Unwritten’, Adrian Silisteanu, Rumænien, 2016
Grand prix præmie: 50.000 kr.
Vinder af OFF Artist Award: ’Red Apples’, George Sikharulidze, Georgien, 2016
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af OFF Storyteller Award: ’Domesticated Wolf’, Elad Primo, Israel, 2016
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af OFF Award Bedste Danske Kortfilm: ’Übermensch’, Jesper Dalgaard, Danmark, 2017
Præmie: 25.000 kr.
Vinder af OFF Award FilmFyn’s Talentpris: ’In a month’, Jonas Kærup Hjort, Danmark, 2017
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Børge Ring Award: ’Nothing Happens’, Michelle & Uri Kranot, Danmark, 2017
Præmie 15.000 kr.
Vinder af Talentprisen, Animation:  ’Related’, Ida Andreasen, Danmark, 2016
Præmie: 10.000 kr.

Vinder af OFF Ungdomsfilm: ’Abu Adnan’, Sylvia Le Fanu, Danmark, 2017
Præmie: 15.000 kr.

Tv2/Fyns Publikumspris: ’Abu Adnan’, Sylvia Le Fanu, Danmark, 2017

Vinder af Pitch Me Baby 1. præmie: ’Den splittede mand’, Mathias Broe
Præmie: 35.000 kr.
Vinder af Pitch Me Baby 2. præmie: ‘Bare et lille skub’, Pernille Kjærsgård
Præmie: 15.000 kr.

’Silent Nights’, Aske Bang, Danmark, 2016

Vinder af OFF Grand Prix The HCA Award: ’When You Hear The Bells’, Chabname Zariab, Frankrig, 2016
Grand prix præmie: 75.000 kr.
Vinder af OFF Artist Award: ’Ten Buildings Away’, Miki Polonski, Israel, 2015
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af OFF Storyteller Award: ’Small Talk’ af Even Hafnor & Lisa Brooke Hansen, Norge, 2015
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af OFF Award Bedste Danske Kortfilm: ’Melon Rainbow’, Laurits Flensted-Jensen, Danmark, 2015
Præmie: 25.000 kr.
Vinder af OFF Award FilmFyn’s Talentpris: ’Front View Of My Father’, Nicoline Skotte, Danmark, 2015
Præmie: 15.000 kr.
Special Mention: ‘Sia’, Annika Berg. Danmark, 2015

Vinder af Børge Ring Award: ’Yúl and the snake’, Gabriel Harel, Frankrig, 2015
Præmie 15.000 kr.
Vinder af Talentprisen, Animation:  ’Untaimed’, Juliette Viger, Danmark, 2015
Præmie: 10.000 kr.

Vinder af OFF Ungdomsfilm: ’Stutterer’, Benjamin Cleary, Storbritannien, 2015
Præmie: 15.000 kr.

Tv2/Fyns Publikumspris: ’Ztripes’, Amalie Næsby, Danmark, 2016

Vinder af Pitch Me Baby 1. præmie: ’En dag’, Marianne Lentz
Præmie: 35.000 kr.
Vinder af Pitch Me Baby 2. præmie: ‘Meena’, Nivetha Balasubramaniam
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Game Jam: ‘Der var engang en by’, Mads Kelbæk, Christian Laumark, Sylvester Hansen Balslev
Præmie: 6.000 kr.

Vinder af OFF Grand Prix The HCA Award: ’Over’, Jörn Threlfall, England, 2015
Grand prix præmie: 75.000 kr.
Vinder af OFF Artist Award: ’Leidi’, Simon Mesa Soto, Colombia, 2014
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af OFF Storyteller Award: ’Rearranged’ af Ewa Górzna, Finland, 2014
Præmie: 15.000 kr.
Special Mention: ‘Discipline’, Christophe M. Saber, Schweiz, 2014

Vinder af OFF Award Bedste Danske Kortfilm: ’Mommy’, Milad Alami, Sverige/Danmark, 2014
Præmie: 25.000 kr.
Vinder af OFF Award FilmFyn’s Talentpris: ’Our Fathers’ Sons’, Ulaa Salim, Danmark, 2015
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Børge Ring Award: ’Dinner for few’, Nassos Vakalis, USA, 2014
Præmie 15.000 kr.
Vinder af Talentprisen, Animation:  ’No man’s land’, David Adler, Danmark, 2014
Præmie: 10.000 kr.

Vinder af OFF Ungdomsfilm: ’Antiman’, Gavin Ramoutar, Guyana, 2014
Præmie: 15.000 kr.

Tv2/Fyns Publikumspris: ’Our Fathers´ Sons’, Ulaa Salim, Danmark, 2015

Vinder af Pitch Me Baby: ’Middag med A’, Julie Budtz Sørensen
Præmie: 50.000 kr.

’Mommy’, Milad Alami, Danmark, 2014

Vinder af HCA Award: Soft Rain af instruktør: Dénes Nagy (BE)
Grand prix præmie: 100.000 kr.
Vinder af The Artist Award: Habana af instruktør: Eduard Salier (FR)
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af The Storyteller Award: The Runaway af instruktør: Jean-Bernard Marlin (FR)
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Kortfilmsprisen: Growing Pains af instruktør: Tor Fruergaard (DK)
Præmie: 25.000 kr.
Vinder af Talentprisen: Mini af instruktør: Milad Alami (DK)
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Børge Ring Award: Life with No Tricks af instruktør: Anne-Laure Daffis (FR) og Leo Marchand (FR)
Grand prix. Præmie 15.000 kr.
Vinder af Animation Talent Award: Brothers in Arms af instruktør: Cav Bøgelund (DK)
Præmie: 10.000 kr.
Special Mention: Growing Pains af instruktør Tor Fruergaard (DK)

Vinder af bedste Børn- og Unge Film: Helium af instruktør Anders Walter (DK
Præmie: 15.000 kr.

Tv2/Fyns Publikumspris: Helium af instruktør Anders Walter (DK)

Vinder af Pitch Me Baby: Anna Emma Haudal (DK) med Sofa
Præmie: 50.000 kr.

1. pladsen: Back to Scratch af Siri Frederiksen (DK) og Simon Ternowitz (DK)
Præmie: GoPro HD HERO3 Black Edition
2. pladsen: The one who hated the darkness af Niina Ylipahkala (FIN)
Præmie: B&O Form 2 headphones

Vinder af HCA Award: Sirocco af instruktør Mikko Kuparinen (FN)
Grand prix præmie: 100.000 kr.
Vinder af The Artist Award: Adamt af instruktør Zelalem Woldemariam (ET)
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af The Storyteller Award: The Mother af instruktør Lukasz Ostalski (PL)
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Kortfilmsprisen: En Maler af instruktør Hlynur Pálmason (DK)
Præmie: 25.000 kr.
Vinder af Talentprisen: Ud, Spring Over, Ind af instruktør Thomas Daneskov (DK)
Præmie: 15.000 kr.

Vinder af Børge Ring Award: Una Furtiva Legrima af instruktør Carlo Vogele (FR/US)
Grand prix. Præmie 15.000 kr.
Vinder af Animation Talent Award: Skål Viola! af instruktør Susanna Bækby Olesen (DK)
Præmie: 10.000 kr.
Special Mention: Goutte d’Or af instruktør Christophe Peladan (FR/DK)

Vinder af bedste Børn- og Unge Film: 9 Meter af instruktør Anders Walter (DK)
Præmie: 15.000 kr.

Tv2/Fyns Publikumspris: Ud, Spring Over, Ind af instruktør Thomas Daneskov (DK)

Vinder af Pitch Me Baby: Patrick Sølberg (DK) med A Wolf at the Door
Præmie: 30.000 kr.

1. pladsen: Et halvandet minut af Emilie Thejll-Madsen og Natalia Szweb (DK)
Præmie: iPad Mini (16 gb) Se filmen her
2. pladsen: Until we meet Again af Esteri Orjasniemi (DK)
Præmie: Urbanista Headphones Se filmen her
3. pladsen: Isolation af Benjamin Dahlerup (DK)
Præmie: OFF merchandise (OFF T-shirt, OFF underwear etc.) Se filmen her

Vinder af HCA Award: The Twin af instruktør: Gustav Danielsson (SE)
Grand prix. Præmie: 25.000 kr.
Vinder af The Artist Award: Punched af instruktør Michael Rittmannsberger (AT)
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af The Storyteller Award: The Pack af instruktør Mario Fernández Alonso (ES)
Præmie: 15.000 kr.
Special mention: Killing the Chickens to Scare the Monkeys. Jens Assur (SE); Beast. Atilla Till (HE), Oh Willy. Emma de Swaef and Marc James Roels (BE/FR/NL)

Vinder af HCA Award: Hund i Himlen af instruktør Jeanette Nørgaard (DK)
Præmie: 25.000 kr.
Vinder af Artist Award: Daimi af instruktør Marie Grahtø Sørensen (DK)
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af Storyteller Award Piv af instruktør Mads Riisom (DK)
Præmie: 15.000 kr. og diplom.

Vinder af Børge Ring Award: Rew Day af instruktør Svilen Dimitrov (BG)
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af Animationssammenslutningens Talentpris: The Animation Tag Attack af instruktør Christen Bach (DK)
Præmie: 10.000 kr.
Special mention: Naked Love – Ea’s Garden af Sara Koppel (DK)

Vinder af National Børn- & Ungepris: Daimi af instruktør Marie Grahtø Sørensen (DK)
Præmie: 15.000 kr.
Vinder af International Børn- & Ungepris: A Curious Conjunction of Coincidences af instruktør Joost Reimers (NL)
Præmie: 15.000 kr.
Special Mention: Slug Invation af Morten Helgeland (DK)

Vinder af Publikumsprisen: Daimi af Marie Grahtø Sørensen (DK)

Vinder af Pitch Me Baby: Din Skæbne af Andreas Meldgaard Christensen (DK)
Præmie: 30.000 kr.
Special mention: Dødens Gang af Marie-Louise Højer Jensen and Laura Madsen (DK)

1. pladsen: Voluntary Blindness af Tuomas Massa (FI)
Præmie: Et kursus v/ London Film Academy, et rejsegavekort på 350 €, og et års gratis Pro-membership på openfilm.com
2. pladsen: Jermu af Jaro Jääskeläinen, Juuso Tuunanen, Toni Lavonen and Jani Ahlstedt (FI)
Præmie: Et års gratis Pro-membership på openfilm.com
3. pladsen: Blind By af Freja Kirk and Emma Lund Rasmussen (DK)
Præmie: Et års gratis Pro-membership på openfilm.com