Se de 10 shortlistede kortfilm til Robert Prisen for Årets kortfilm Fiktion/Animation

FilmAkademiet kan med glæde løfte sløret for de 10 shortlistede kortfilm, der er med i
opløbet om en nominering til Robert Prisen 2021 for Årets Kortfilm: Fiktion/Animation.
Det er sjette gang FilmAkademiet samarbejder med OFF – Odense International Film
Festival for at skabe størst mulig opmærksomhed om det høje faglige og kunstneriske
niveau der er i kortfilmsmiljøet og årets produktioner. Med offentliggørelsen af de 10
shortlistede film kickstarter FilmAkademiet Robert 2021.

Fra den 4. august kan FilmAkademiets medlemmer stemme blandt de 10 shortlistede
danske kortfilm. Alle filmene vises også i biografen i løbet af OFF. De fem nominerede vil
blive afsløret ved OFF’s festlige prisuddeling lørdag den 29.august.
”Når filmåret 2020 slet ikke ligner andre år, så er det betryggende at have en så kompetent
samarbejdspartner, både til at hjælpe med at finde de ti shortlistede film, men særligt også til
at sikre publikum får en chance for at se dem, for det fortjener de alle,” siger formanden for
FilmAkademiet, Jacob Neiiendam, om OFF.

Hvem der kommer til at vinde ROBERT PRISEN for Årets Kortfilm: Fiktion/Animation
bliver først afsløret til ROBERT prisuddelingen d. 6. februar 2021.

Shortlist i kategorien Årets Kortfilm: Fiktion/Animation:

● 100.000 Acres of Pine / The Animation Workshop, Instruktør og manus: Jennifer
Alice Wright
● Bleed / Super16 & Firebrand Productions, Producer: Caroline Steenberg Dam,
Instruktør: Hannah Elbke, Manus: Henrik Binger
● Bonaparte / Goodwill Film, Producere: Nicole Kjærsgaard Jensen & Jesper
Quistgaard, Instruktør og manus: Jesper Quistgaard
● Eja Okay / New Tales, Producer: Mette Mikkelsen, Instruktør og manus: Kasper
Møller Jensen
● Kaldet / Nordisk Film Production A/S, Producere: Trin Hjortkjær Thomsen & Laura
Frederikke Kragholm, Instruktør og manus: Christian Bengtson
● Lemon World / Super8, Producer: Iben Søtang Jacobsen, Instruktør og manus:
Kasper Møller Jensen
● OsWorld / Producer: Asger Sisseck, Instruktør: Philip Hedegaard Povlsen, Manus:
Oskar Groot
● Pinkies begravelse / Super16, Producer: Theis Nørgaard, Instruktør: Simon
Mortensen, Manus: Malthe Jagd Miehe-Renard & Simon Mortensen
● Sort som Iris / Producere: Maria Lysdal & Asbjørn Dam, Instruktør: Jonas Risvig,
Manus: Cecilia Claudie Sardou
● Uden at blinke / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph & Laura Sofie
Frederikke Pedersen, Instruktør: Katrine Brocks, Manus: Marianne Lentz