De Robertnominerede til Årets kortfilm: Fiktion/ Animation skal findes på OFF

Danmarks Film Akademi løfter nu sløret for de 10 shortlistede kortfilm, der er med i opløbet om at blive nomineret til Robert Prisen 2020 for Årets Kortfilm: Fiktion/Animation.

Det er femte gang Filmakademiet samarbejder med OFF – Odense International Film Festival for at skabe størst mulig opmærksomhed om det fabelagtige vækstgrundlag for dansk film, der findes i produktionen af kortfilm i Danmark. Ved offentliggørelsen af de 10 shortlistede film kickstarter Filmakademiet Robert 2020.

Fra den 6. august kan Filmakademiets medlemmer stemme blandt de 10 shortlistede danske kortfilm. Alle filmene vises også i biografen i løbet af OFF. De fem nominerede vil blive afsløret ved OFF’s festlige prisuddeling lørdag den 31.august.

”Det er 10 spændende og alsidige film, som repræsenterer det ypperste i årets produktioner, og vi kunne ikke ønske os en mere kompetent samarbejdspartner, til at hjælpe med at finde de ti shortlistede film,” siger formanden for Danmarks Film Akademi, Jacob Neiiendam, om OFF, og fortsætter, ”vi er glade for at at publikum på festivalen får mulighed for at se filmene på det store lærred, det fortjener de.”

Hvem der kommer til at vinde ROBERT PRISEN for Årets Kortfilm: Fiktion/Animation

bliver først afsløret til ROBERT prisuddelingen i januar 2020.

 

Pressekontakt:

Danmarks Film Akademi, Per Damgaard Hansen, per@masterplanpictures.com, 4056 2903

Danmarks Film Akademi, Mette Bubandt Aagaard, metbub@hotmail.com, 2538 0350

Odense International Film Festival, Birgitte Weinberger, bsw@odense.dk, 6551 2837

www.filmakademiet.dk // #robertprisen

 

SE LISTEN MED DE 10 SHORTLISTEDE FILM NEDENFOR!

Shortlist i kategorien Årets Kortfilm: Fiktion/Animation:

  • Bølger / Producere: Ann-Sofie Grøndal & Thomas Elley, Instruktør: Thomas Elley
  • Draget / Hyæne Film, Producere: Robin Hounisen & Anna Cold Winge Leisner, Instruktør: Christian Bengtson
  • Hvis der var krig i Norden / Regner Grasten Film Production A/S, Producer: Regner Grasten, Instruktør: Puk Grasten
  • Ikki illa meint / Meta Film, Producer: Johannes Rothaus Nørregaard, Instruktør: Andrias Høgenni
  • Knæler / Fifty Fifty Entertainment & Den danske scenekunstskole, Producer: Alma Dyekjær Giese, Instruktør: Roberta Reichhardt
  • Mellem sten og et hårdt sted / Mellow, Producere: Christopher Jermiin Anker & Martin Rasmussen, Instruktør: Mads Koudal
  • Mount Everest / Bacon & Raptus, Producer: Laura Valentiner-Bohse, Instruktør: Rasmus Nyholm Schmidt
  • Savnet / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph & Robin Hounisen, Instruktør: Mads Reuther
  • Tre brødre / Jalabert Production, Producere: Anders Niels Berg & Christian Norlyk, Instruktør: Lasse Ulvedal Tolbøll
  • Under Bølgerne, Over Skyerne / Den danske filmskole, Producer: Pernille Tornøe, Instruktør: Katrine Brocks